اعماق زمین

اسرار اعماق اقیانوس‌ها

 

به نظر می‌رسد آنچه ما درباره زمین در قرن بیست و یکم نمی دانیم، بسیار کم و محدود باشد، اما برخلاف تصور، ندانستنی های ما در مورد زمین به نظر همپایه دانستنی های ما در مورد آن است. بشر امروزه می تواند حدود فضای بالای سر خود را تا میلیون ها سال نوری دورتر رصد کرده و حتی اجزای آن را نامگذاری کند، اما نمی داند 10 هزار متر پایین تر در اقیانوس ها چه خبر است
اقیانوس ها با میانگین عمق چهار کیلومتر، 70 درصد سطح زمین را پوشانده اند و از همین رو منبع بیکرانی برای کاوش های علمی به شمار می روند، با این حال تا به امروز مطالعات علمی در مورد اقیانوس ها بسیار کم و محدود بوده است. اعماق اقیانوس ها بسیار سرد است، اکسیژن موجود در آن بسیار کم است (اکسیژنی که توسط آبزیان قابل استفاده باشد) و فشار در آنجا یکهزار بار بیشتر از سطح زمین است، به همین خاطر وجود حیات در آنجا بیشتر یک معجزه است. با این وجود، موجودات جان سختی وجود دارند که حتی در این شرایط هم قادر به ادامه حیات هستند.

دنیای عجیب
موجودات عجیب اعماق اقیانوس ها از این قرار هستند: کوسه های آب های عمیق، ماهی هیولاگونه دراگون فیش (ماهی اژدها)، رد ایلومنینس (که دارای زائده ای لامپ گونه در زیر چشم ها هستند)، نیلوفرهای دریایی آب های عمیق، ژله ماهی های بسیار خطرناک، ژله ماهی هایی که زائده های فلورسنتی دارند و ... . شاید عجیب ترین موجود اعماق دریاها، موجودی 13 متری و بسیار وحشتناک به نام آرشیتوتیس (که به تازگی برای اولین بار از آنها فیلمبرداری شده است) باشد، اما از آن عجیب تر و ترسناک تر، ماهی مرکب عجیب 15 متری کولوزال است که هیچ گاه زنده مشاهده نشده.
در این عمق همچنین زندگی به صورت باکتری و کرم هم یافت می شود که وجود آنها وابستگی شدیدی به پوشش گیاهی اعماق اقیانوس ها دارد. این موجودات از برف های ارگانیک که از بالا به کف اقیانوس می رسند، تغذیه می کنند. این دانه های بزرگ برف موجوداتی دریایی هستند که لاشه آنها پس از مرگ به کف اقیانوس می رسد. باکتری ها و کرم های اقیانوسی حتی قابلیت زندگی کردن در چاه های نفتی را هم دارند.

شگفتی هیدروترمال
در برخی نقاط اقیانوسی حیات به وفور یافت می شود. یکی از جالب ترین اکوسیستم های اقیانوسی، حفره های هیدروترمال است؛ جایی که آب بسیار داغ غنی شده از مواد شیمیایی ست و در اطراف آتشفشان های نیمه فعال اقیانوسی جریان دارد. در این منطقه، باکتری هایی که از متان و سولفیدها تغذیه می کنند به وفور یافت می شوند. این باکتری ها غذای اصلی دیگر موجودات دریایی از قبیل ماهی های عجیب و کرم هایی ست که به ریفیتا پاچیتیلا معروفند و طول آنها به دو تا سه متر می رسد.
این حفره های هیدروترمال اولین بار در سال 1977 توسط زیردریایی تحقیقاتی آلوین کشف شدند. کشف این نکته که در عمق 2هزار متری از سطح زمین، اکوسیستمی قرار دارد که حیات در آن برپایه فتوسنتز در جریان است، انقلابی در نظریات علمی ایجاد کرد. در حال حاضر مشخص شده که این اکوسیستم ها از اسکاندیناوی تا اقیانوس آرام پراکنده اند. برخی معتقدند زندگی در سطح زمین از این حفره ها نشأت گرفته است.

کوه‌های اقیانوسی
کوه های زیراقیانوسی درواقع قله های آتشفشانی هستند. این قله ها درواقع جزایر زیردریایی هستند و همان گونه که گونه گیاهی و جانوری در جزایر سطح زمین منحصر به فرد است، گونه های حیاتی کوه های زیردریایی هم منحصر به فرد است. با اینکه در حدود یکصد هزار قله اقیانوسی در جهان وجود دارد، ما فقط اطلاعات اندکی در مورد چند تای آنها داریم. بزرگترین رشته کوه زیردریایی به وسعت 70 هزار کیلومتر در سراسر زمین کشیده شده است.

تحقیقات گسترده اعماق اقیانوس ها از سال 1930 شروع شده است. در سال 1960 یک زیردریایی سوئیسی موفق شد به عمیق ترین نقطه زمین - گودال ماریان - در فیلیپین با 11 کیلومتر عمق فرو رود و افق تازه ای در برابر اقیانوس شناسان بگشاید. پس از آن تحقیقات زیادی در مورد اعماق اقیانوس ها انجام شده است، اما با این حال آنچه ما در مورد اقیانوس ها می دانیم، قطره ای از اقیانوس است.

/ 1 نظر / 16 بازدید
انتشارات حدیث قلم

با درود انتشارات حدیث قلم با کادری مجرب در خدمت فرهیختگان عرصه ادب کشور می باشد. این انتشارات افتخار دارد کتابهای شاخص ادبیات داستانی و آموزش داستان نویسی پیشرفته را در اختیار اهالی فرهنگ قرار دهد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر جهت چاپ کتاب با مدیر بازرگانی خانم شکوری فر با شماره تلفن 02188214163 و یا hadiseghalam@gmail.com تماس و برای خرید کتاب با مدیر روابط عمومی خانم شُکری و یا به ادرس زیر http://derakhshandeh.org/Payments.aspx مراجعه فرمائید. با سپاس